Vaillant Kombi F28 Hata Kodu

Vailant kombinizde ateşleme gerçekleşmemesi durumunda ekranda göreceğiniz uyarı yazısı f28 olacaktır. Bu hata kodu kombinin ateşlenmediği anlamına gelir. Eğer kombiniz ateşlenmiyorsa ilk kontrol etmeniz gereken şey doğalgaz olmalıdır. Kombinize doğalgaz gelmez ise kombinizin ateşleme yapması imkansızdır. Bu yüzden öncelikle evde doğalgaz ile çalışan başka bir cihaz var ise onu kontrol etmelisiniz.

Örneğin ocak bu noktada çalışıyor mu diye kontrol edilebilir. Eğer ocağınız çalışıyor ise vailant kombinizin arızalı olduğunu anlayabilirsiniz. Öncelikle gaz hortumlarını kontrol etmelisiniz. Gaz hortumlarında herhangi bir sorun yoksa ve cihaz içerisine gaz akışı normal şekilde sağlanıyorsa bu durumda farklı bir sebepten veya hatadan dolayı bu hata kodunu cihazınız vermiş olabilir. Bunu göz önünde bulundururak cihazınızın reset düğmesine arka arkaya iki kez basmanız gerekir.

Bundan sonra cihaz resetleneceği için hata kodunu unutacaktır ve ciddi bir sorun yoksa tekrar hata kodu göstermeyecektir. Fakat çalışmasından kısa bir süre sonra tekrar hata kodu gösterirse bu zaman kombinizin bir ustaya ihtiyacı var demektir.

Vaillant servisini arayabilir veya özel bir servisten yardım isteyebilirsiniz. Cihazınızın arızalı olabilecek parçalarından bazıları elektronik kart, gaz amasörü, ateşleme mekanizması olabilir. Bu parçalardan hangisinin arızalı olduğu teknik ekip tarafından tespit edilip size bildirilir. Onay verirseniz parça değişimini yaparlar veya tamirat işlemini gerçekleştirirler. Oldukça kolay ve basit bir işlem olarak kısa sürede tekrar çalışmaya başlatılır.

Servis Çağır
Klima Arıza Çözümleri Arıza Çözüm Altus Servis Profilo Servis Kombi Çözüm