Vaillant Kombi F72 Hatası

“Eğer kombiniz bir anda çalışmayı kestiyse ve hiçbir şekilde içerisinde bulunan suyu çalışsa dahi ısıtmıyorsa muhtemelen F72 sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Bununla ilgili internette anlatılmış pek çok çözüm bulunsa bile bunların hiçbiri temel olarak sorunu çözmemektedir. Bizim anlatacağımız birkaç teknik ile sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.”

Kombilerin F72 hatası vermesinin temel sebebi içlerinde bulunan termostatların tıkanması ve kirlenmesidir. Termostat içerisinden geçen su hiçbir şekilde ısınmadığı için kombi kendisinde bir sorun olduğunu algılar. Bundan dolayı ise sistemi kilitleyerek hatanın nerede olduğunun bulunmasını bekler. Bu sorun termostattan kaynaklanmaktadır. Eğer imkanınız varsa termostatınızı kombinizin ön panelini sökerek dışarı çıkarabilirsiniz. Bu işlemden sonra termostatınızı ıslak mendilli hortum girişlerinden silerek temizlemeniz gerekir. Fakat dikkatli ve hassas davranmanız oldukça önemlidir.

Tekrar termostatınızı kombiye taktığınızda ve enerjisi ile doğalgazını açtıktan sonra kombiniz çalışması üzerinde bulunan reset tuşuna iki kez basmanız gerektiğine işaret eder. Bundan sonra kombiniz büyük ihtimalle açılacaktır. Eğer açılmazsa reset tuşuna basma işlemine üç dört kez devam edebilirsiniz. Fakat cihazınız arıza kodunu kaybetmiyor ve ekranda gösteriyorsa sorun çok daha farklı olabilir.

Bu noktada yapmanız gereken şey herhangi bir teknik ekipten veya yetkili servisten birilerini çağırarak kontrol sağlamalarını beklemek olacaktır. Gelen ekip kombinizin arızalı parçasını bulduktan sonra değiştirme izni vermek veya vermemek sizin elinizdedir.

Servis Çağır
Klima Arıza Çözümleri Arıza Çözüm Altus Servis Profilo Servis Kombi Çözüm